Zondag 28 september 14.00  

Kunstdagen Wittem 2008

Ano Kato speelt Griekse kunst- en traditionele muziek waaronder de Mauthausen-cyclus van Mikis Theodorakis.
Het Universiteitskoor Maastricht o.l.v. Wim Vluggen zingt liederen uit alle windstreken, van Hongarije tot Australië en van Spanje tot Finland.


Ano Kato
Michiel Koperdraat
zang, bouzouki, ud
Jur Eilers
gitaar, laouto, zang
Theo van Halen
klarinet
Roelof Rosendal
percussie, baglamas

Ano Kato   foto Ano Kato

Ano Kato is een kompania die verschillende stijlen Griekse muziek speelt. Zij doet dat met verve en veel enthousiasme, met een eigen gezicht, maar zonder de authenticiteit van de muziek geweld aan te doen. Ano Kato speelt op authentiek instrumentarium. Het repertoire van Ano Kato bestaat uit allerlei stijlen Griekse muziek, zowel van de provincies als van de steden. Oude volksmuziek, behorend tot de enorme schat aan traditionele muziek die Griekenland rijk is, zoals dhimotiká en rebètika, die hun wortels hebben in de Klein-Aziatische traditie, maar ook moderne muziek die uit deze traditionele volksmuziek is voortgekomen zoals laïká en éndechna tragoúdia. Laïká hoort men overal in Griekenland, in taverna's, op de radio en in de bus, maar ook hier in de vele Griekse restaurants die Nederland rijk is. De éndechna tragoúdia, zogenaamde 'kunstliederen', kent men vooral van componisten als Mikis Theodorakis en Manos Hatzidakis, die wereldberoemd zijn geworden door hun vele grote werken, getoonzet op werk van belangrijke (Griekse) dichters. Maar er zijn meer moderne Griekse componisten en muziekgroepen die zeer het beluisteren dan waard zijn want deze kunstliedvorm wordt in Griekenland zeer serieus genomen. Naast klassieke compositievormen worden traditionele muziekvormen en -tonaliteit vaak als uitgangspunt genomen wat prachtige en toegankelijke kunstliederen oplevert waarin de byzantijnse en Klein-Aziatische traditie doorklinkt. Zelfs onder de populairdere laïká-liederen treft men dit aan, soms voorzien van zeer mooie of verstilde dichterlijke teksten.

Naast concerten verzorgt Ano Kato workshops, muzikale presentaties, lezingen, en individuele en groepslessen voor zang en instrumenten die in de Griekse muziek gebruikelijk zijn.

Enige wapenfeiten:

- Ano Kato kreeg veel airplay op diverse radiostations in Griekenland en presenteerde zich op de Griekse televisie in het veelbekeken ochtendprogramma Proïnos Kafes van het Griekse tv-station Antenna, in de programma's Diaspora van ERT3 en Kita ti eyine van Alpha-tv.

- Ano Kato verzorgde de muziek bij de Teleac-cursussen Nieuw Grieks en Oriste op tv en radio, taalcursussen die nog geregeld worden herhaald en deed de de programmering van de 8-delige Teleac-radioserie Griekse Muziek.

- Ano Kato maakte met de NOS (NOS-EBU) in Griekenland de documentaire Rebètika, de Griekse Blues, in de serie Het Allochtoon Videocircuit (Ned 3).

- Ano Kato verzorgde optredens in opdracht van het Griekse Consulaat (waaronder recentelijk de manifestatie "Greek music, Dutch Voices" in De Doelen, Rotterdam), de Griekse Ambassade en het Grieks Verkeersbureau.

Het Universiteitskoor Maastricht

foto Bilbo Schickenberg

Het Universiteitskoor Maastricht werd opgericht in 1977 en heeft zich door de jaren ontwikkeld tot een groot gemengd koor dat ongeveer 75 leden telt, al dan niet verbonden aan de Universiteit. Met de internationalisering van de Universiteit heeft er ook een internationalisering binnen het koor plaatsgevonden, waardoor het koor momenteel zelfs negen nationaliteiten telt!

Iedere maandag avond wordt er gerepeteerd onder de inspirerende leiding van Wim Vluggen, die het koor inmiddels al zo'n 14 jaar dirigeert. In deze periode heeft het koor de reputatie opgebouwd veelal weinig uitgevoerd repertoire te zingen, waarbij het accent ligt op moderne composities. Een greep uit de programma's van afgelopen jaren; Muziek & Literatuur, een programma met muziek van Scandinavische componisten en een programma met muziek van het Zuidelijk halfrond. Voor het 6e lustrum zijn 5 compositieopdrachten uitgegeven aan locale componisten waaronder Andre Stolwijk, Vic Nees en Luco Claesen. Momenteel staat volksmuziek uit Europa centraal.

Eens per twee jaar organiseert het koor een koorreis naar het buitenland. De meest recente reis vond plaats in mei van dit jaar, waarbij het koor een bezoek bracht aan het Universiteitskoor van Perugia (Italie). In 2005 heeft het koor een tegenbezoek gebracht aan het Universiteitskoor van Helsinki dat het jaar daarvoor in Maastricht te gast was. Dit jaar waren we gastkoor voor het Universiteitskoor van Johannesburg, Zuid Afrika.

Naast het jaarlijkse zomer- en winterconcert en de concerten tijdens de koorreizen verzorgt het koor muzikale optredens bij evenementen zoals de Dies Natalis, de RAG-week en de Inkom van de Universiteit Maastricht.